Poradci pro pozůstalé
Rok 2012. Rok, který přinesl novou profesní kvalifikaci – Poradce pro pozůstalé v naší zemi a s ní i odborné poradenství a podporu všem, kteří prochází nelehkým obdobím.
Dalo by se říct, že za dobu delší než deset let, by se služby poradců pro pozůstalé a jejich rozsah již mohly dostat do širšího povědomí společnosti. Opak je ale pravdou.
Lidé převážně ani netuší, že něco takového existuje, natož aby byli již zvyklí takovou službu běžně využívat. A přitom, oč je poradenství pro pozůstalé méně důležité než např. finanční poradenství, výživové poradenství či jakékoli jiné poradenství? A tím spíše právě v situaci, kterou nejsme zvyklí běžně řešit a málokdo se na ni z vlastního zájmu připravuje dopředu.
KDO je tedy poradce pro pozůstalé a S ČÍM vám může POMOCI?
Poradce pro pozůstalé můžete najít především v řadách psychologů, sociálních pracovníků, lékařů či jiných zdravotních pracovníků, pracovníků hospiců, nemocničních kaplanů atd. A v mém případě i mezi právníky. Poradcem se může stát také kdokoli, kdo sám prošel ztrátou. Ví, co pozůstalí řeší a jak se cítí, a proto jim dovede být neuvěřitelnou oporou.

Poradce pro pozůstalé je průvodcem pozůstalých v jejich procesu truchlení. Vysvětlí pozůstalým, co se s nimi děje a ubezpečí, že to, co prožívají, je adekvátní dané situaci. Měl by znát symptomy nekomplikovaného (normálního) truchlení, aby byl též schopen vyhodnotit symptomy komplikovaného truchlení.
Poradenství pro pozůstalé může být poskytováno různými formami. Jedná se zejména o:
DOPROVÁZENÍ – poradce pomáhá pozůstalým zvládat a postupně přijmout nezaměnitelnou situaci, poskytuje emocionální oporu, aktivně naslouchá, poskytne praktickou pomoc (převezme za pozůstalé věci zanechané zemřelým ve zdravotnickém zařízení, na přání pozůstalých může zkontrolovat tělo zemřelého, zda bylo pohřební službou řádně připraveno k pohřbu, je nápomocen při hygieně, oblékání a nezbytných opatření při úmrtí v domácí péči apod.), soustřeďuje se na pocity pozůstalých a normalizaci symptomů truchlení.
INSTRUMENTÁLNÍ POMOC a EDUKACE – poradce poskytne pozůstalým konkrétní informace potřebné pro danou situaci (pohřeb, úmrtí doma, úmrtí v nemocnici či jiném zařízení, řízení o pozůstalosti, jednání s úřady), vysvětlí pozůstalým to, co i po poskytnutí informací nebylo zcela pochopeno a též pomůže při zařizování všech záležitostí, jeli to třeba.
TERAPIE – v případech, kdy se u pozůstalých dlouhodobě nedaří zpracovat ztrátu (stále trvající zármutek, pocity viny, výčitky, hněv,…), zde je velice nápomocný poradce z řad psychologů.
Při překonávání hoře jsou účinnými nástroji i muzikoterapie, arteterapie a spousta jiných metod, které mohou být v rámci poradenství využívány.
PORADCE PRO POZŮSTALÉ však není rádcem, jak co nejdříve truchlení ukončit. Je průvodcem pozůstalých v jejich procesu truchlení, který současně vytváří bezpečný prostor, kde mohou pozůstalí otevřeně hovořit o svých problémech, ventilovat svoje pocity a kde zároveň najdou oporu, pomoc a vyslyšení.

Poradenství pro pozůstalé institucionálně zaštiťuje Asociace poradců pro pozůstalé. Koho by zajímalo více, o činnosti asociace se dočtete zde.
Pod tímto odkazem také můžete vyhledávat poradce, kteří působí ve vašem okolí.
Praxe mi ukazuje, že poradenství pro pozůstalé má smysl. Obrovský! Pokud jste dočetli až sem, DĚKUJI VÁM.
Děkuji vám, protože už nyní víte, že si může říct o pomoc a také, kde ji hledat.
Zdroj: Špatenková, N.: Poradenství pro pozůstalé. Praha, Grada Publishing, a.s., 2008