Zuzana Lukešová -poradce pro pozůstalé -úmrtí - dědictví - dědické právo -pozůstalost

Můj příběh

Těší mě, že se vám zde mohu představit i trochu jinak, než prostým životopisem.

Průvodkyní pozůstalých jsem od studií na vysoké škole (Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni).
Již v roce 2009 jsem začala pracovat na notářství jako notářská pracovnice a po úspěšném zakončení studia jsem dále pokračovala jako notářská koncipientka, postupně s plným působením v rámci dědické agendy.

Pozůstalé doprovázím celý svůj profesní život. Jedinými výjimkami byla období, kdy jsem pečovala o své dvě děti a umírající maminku a kdy jsem jako právník působila při zadávání veřejných zakázek.

Přestože lidé přichází na notářský úřad řešit jen faktické záležitosti, vždy byl pro mě důležitý celý jejich příběh.

Cesta k mému poradenství nevedla přímo, ale přes osobní zkušenost. Tou zkušeností bylo úmrtí maminky v domácí péči po 3letém pečování a obrovském nasazení celé rodiny.

Na vlastní kůži jsem si zažila, jaké to je pečovat o umírajícího a bezprostředně po úmrtí zařizovat veškeré věci a nevědět nic. 

Ještě silněji jsem si pak uvědomila, jak málo mluvíme o smrti a posledních věcech a jak málo víme o tom, co se děje v samotném závěru. 

Mou výhodou sice byly komplexní znalosti řízení o pozůstalosti, ale ty jsem plně využila až dva měsíce po úmrtí. Na všechny ostatní informace jsem si tak přicházela sama a složitě

Jako završení mé cesty zármutkem vnímám absolvování kurzu pro poradce pro pozůstalé. Zde jsem dostala všechny odpovědi na otázky, které jsem řešila a také to pro mě byla první možnost promluvit o své ztrátě ve všech aspektech. V roce 2021 jsem pak získala profesní kvalifikaci „Poradce pro pozůstalé“ a přidala se do řad poradců, kteří jsou institucionálně zaštítěni Asociací poradců pro pozůstalé. 

Kdybych tehdy věděla, co vím dnes, vše by bylo mnohem lehčí a klidnější.
To si přeji i pro vás.