Pokud váš blízký nejeví žádné známky života (nedýchá, pulz je nehmatný, nereaguje ani na silné podněty, zornice očí jsou široké bez reakce na světlo), je třeba zavolat praktického lékaře zemřelého a pokud není k zastižení, tak zdravotní záchrannou službu na lince 155, popř. koronera. Po ohledání těla zemřelého lékař vystaví List o prohlídce zemřelého ve dvou vyhotovení. Jedno vyhotovení je pro pohřební službu a druhé pro vás. Po prohlídce můžete zemřelého uložit na záda do vodorovné polohy, pod hlavu můžete dát menší polštářek, jemně zavřít zemřelému víčka a přikrýt dekou pro zpomalení chladnutí. Bradu je možné podložit smotaným ručníkem, aby ústa zůstala zavřená.
Úmrtní list vystavuje matrika (příslušná podle místa úmrtí) poté, co ji o úmrtí vyrozumí lékař, který provedl ohledání těla zemřelého. Matrika uvědomí ČSSZ, zdravotní pojišťovnu a soud. Úmrtní list pak vystaví do 30 dnů.
Jako první je třeba postarat se o vypravení pohřbu, který proběhne obvykle do 7 dnů od úmrtí. Výběr pohřební služby je zcela na rodině zemřelého.
Pokud zemřelý pobíral příspěvek na péči, je třeba jeho úmrtí nahlásit příslušné pobočce Úřadu práce, a to nejpozději do 8 dnů. To platí i v případě, kdy zemřelý o příspěvek jen požádal a dosud jej nepobíral.
Taktéž v případě dlouhodobého ošetřovného je potřeba ukončení péče oznámit České správě sociálního zabezpečení a zaměstnavateli pečujícího.
Pokud byl zemřelý zaměstnancem, pak je třeba o úmrtí informovat též zaměstnavatele.
Byl-li zemřelý držitelem zbrojního průkazu a zbraní a nikdo v rodině zbrojní průkaz nemám, je třeba zbraně i průkaz zemřelého předat do 10 dnů Policii ČR v místě bydliště zemřelého.
Ve většině případů vám dokážu pomoci během 1 až 2 konzultací.
Řízení o pozůstalosti zahajuje okresní soud, v jehož obvodě měl zemřelý v době smrti evidovaný trvalý pobyt. Soud pak podle rozvrhu práce pověří notáře, aby jako soudní komisař provedl řízení o pozůstalosti. Vybrat si notáře dle vlastního přání není v našem systému možné.
Pokud si nejste jisti, který notář byl pověřen ve věci pozůstalosti po zemřelém a dosud se vám žádný neozval, kontaktujte příslušný okresní soud. Po sdělení jména zemřelého, data jeho narození a úmrtí, popř. adresy trvalého pobytu, vám příslušný pracovník soudu jistě sdělí, u kterého notáře řízení o pozůstalosti probíhá. S případnými dalšími dotazy o průběhu řízení se pak již obracejte přímo na kancelář pověřeného notáře.
Toto náš právní systém neumožňuje.
Vychází se z principu práva na zákonného soudce. Protože notář jako soudní komisař v řízení o pozůstalosti činí úkony z pověření soudu, vztahuje se tento princip i na něho. Tím, že si pozůstalí nemohou sami zvolit soudního komisaře, je dána záruka jeho nestrannosti a nezávislosti.